Jak prawidłowo montować rury do kanalizacji?
Wykonanie instalacji kanalizacyjnej zawsze najlepiej jest zlecić doświadczonej ekipie. Pozornie niewielki błąd może bowiem sprawić, że instalacja nie będzie działała poprawnie, uprzykrzając życie mieszkańcom domu. Źle wykonana instalacja może też powodować kolejne problemy, w tym konieczność przeprowadzenia prac remontowych.
Co warto wiedzieć o montażu rur kanalizacyjnych? Sprawdźmy!
Zachowanie spadków
Jedną z najważniejszych zasad budowy instalacji wodno-kanalizacyjnej jest zachowanie spadków rur. Specjaliści zalecają zachowanie 2-3% spadków, co oznacza 2-3 cm na każdym metrze. Niewskazane jest wykonanie ani mniejszych, ani większych spadków. Mniejsze nachylenie utrudni grawitacyjny odpływ ścieków. Zbyt duże z kolei sprawi, że ciecze będą spływały szybciej niż ciała stałe, co prowadzi do zatykania się rur.
Połączenia rur
Kolejne rury muszą być ze sobą dokładnie połączone, aby instalacja kanalizacyjna zachowała szczelność. Trzeba jednak pamiętać, że złączki to newralgiczne elementy instalacji, w których najczęściej odkładają się zanieczyszczenia. W miarę możliwości należy więc montować jak najdłuższe rury, co umożliwi ograniczenie ilości złączek. Z tego samego powodu projekt instalacji kanalizacyjnej powinien zakładać jak najmniejszą jej długość.
Średnica rur
Średnica rury przy danym podejściu musi być dopasowana do ilości ścieków, które będą przez nią odprowadzane. Ważne jest to, że średnica pionu kanalizacyjnego musi mieć przynajmniej równą wielkość, jak średnica największego z przyłączonych do niego podejść. Rury o większych średnicach skuteczniej odprowadzają ścieki i rzadziej się zatykają. Problematyczne jednak może być ich ukrycie.
Przejścia przez ściany
W przypadku przeprowadzania rury przez ścianę należy umieścić ją w specjalnej tulei, o średnicy większej o 2-3 cm. Powstałą przestrzeń powinno się wypełnić elastycznym materiałem (np. wełną mineralną). Dzięki niemu rura jest stabilna, a dodatkowo wyciszone są sąsiadujące ze sobą pomieszczenia.